Jump to content


Promotion Ceremony | 1 Oct

  • Please log in to reply
No replies to this topic

2LT J.Johnson

2LT J.Johnson

    Second Lieutenant

  • Command Staff
  • 1051 posts
  • LocationBeaumont, Texas



2LT E.Hermanson - 2 Years - October 17
CW2 B.Ahles- 5 Years - October  10th
SSG J.Keyes - 1 Year - October 15
SSG J.Rizzo - 2 Years - October 8th
SGT A. Garab - 1 Year- October 13th
SGT K.Grigorov - 1 Year - October 29th
SPC N.Abata - 1 Year - October 10th
SPC M.Baldwin - 3 Years - October 6th
SPC K.Coffey - 2 Years- October 30th
SPC V.Hyvarinen - 2 Years - October 24
SPC B.Perez - 2 Years - October 25



September has come and gone and we are progressing smoothly. 3rd Infantry Division has just started their progress into Operation Freedom Sentinel. We grow more and more with each passing day as we recruit more and more soldiers. We, as a unit, need to be accountable with mustering in and placing TPRs when we will not be there. Let's work on getting things back up to the high standards we are expected to be at!





The promotions and awards are as follows;





Private Second Class Charboneau promoted to Private First Class.

Private Second Class Conley promoted to Private First Class.

Private Second Class Hernandez promoted to Private First Class.

Private Second Class Cartwright promoted to Private First Class.

Private Second Class Hines promoted to Private First Class.

Private Second Class Cody promoted to Private First Class.

Private Second Class Udeanu promoted to Private First Class.

Private Second Class Murphy promoted to Private First Class.

Private Second Class J.Fortune promoted to Private First Class.

Private Second Class B.Garcia promoted to Private First Class.






Private First Class Riley promoted to Specialist.

Private First Class Polen promoted to Specialist

Private First Class Pearson promoted to Specialist

Private First Class O'Connor promoted to Specialist

Private First Class Giordano promoted to Specialist

Private First Class Olivares promoted to Specialist

Private First Class Sensemann promoted to Specialist

Private First Class Castanon promoted to Specialist

Private First Class Garza promoted to Specialist

Private First Class Wiggs promoted to Specialist

Private First Class Kelly promoted to Specialist

Private First Class May promoted to Specialist

Private First Class D.Kane promoted to Specialist

Private First Class E.Verhein promoted to Specialist

Private First Class P.Chandler promoted to Specialist







Specialist L.James promoted to Corporal.

Specialist Hyvarinen promoted to Corporal.

Specialist Bacoon promoted to Corporal.

Specialist K.Stubbs promoted to Corporal.





Corporal Garab promoted to Sergeant.

Corporal Schwabenbauer promoted to Sergeant





Sergeant J.Hill promoted to Staff Sergeant.





NCO Development Ribbion, NCODEV


Sergeant P.Fransson

Sergeant S.Schwabenbauer

Warrant Officer Candidate J.Lancaster

Corporal T.Bacoon

Corporal B.Langford

Corporal J.McCombs

Corporal J.Anderson

Corporal L.Fitch

Corporal D.Hayes

Corporal J.Jrifat

Corporal K.Stubbs

Specialist M.White

Specialist M.Cook

Specialist E.Michev

Specialist S.Peterman

Specialist A.Zvik




Military Outstanding Volunteer Service Medal, MOVSM


Specialst P.Chandler

Private First Class P.Charboneau




Global War on Terrorism Service Medal, GWOTSM


Specialist C.Laferierre

Specialist K.Chandler




Humanitarian Service Medal, HSM


Sergeant H.Coy

Corporal J.McCombs

Specialist H.Giordano




Global War on Terriorism Expeditionary Medal, GWOTEM


First Sergeant R.Wendt




National Defense Service Medal, NDSM


Private First Class Natwick

Private First Class Nystrom



Good Conduct Medal, GCM


Second Lieutenant E.Hermanson

Staff Sergeant B.Boville

Staff Sergeant Lafontaine

Sergeant R.Mellot

Corporal H.Strickland

Corporal L.Lambert

Corporal B.Langford

Corporal J.Anderson

Corporal L.Fitch

Corporal I.Steacie

Corporal Bacoon

Corporal G.Ancheta

Corporal M.Benitez

Specialist C.Johnson

Specialist A.Zvik

Specialist S.Kelly

Specialist E.Michev

Specialist N.Garza

Specialist S.Peterman

Specialist Pearson

Specialist O.Olivares

Specialist D.Diicmanis

Specialist Castanon

Specialist J.Ruan

Specialst Stone

Specialist Giordano

Specialist S.Canning

Specialist M.Baldwin

Specialist L.Early

Specialist D.Kane

Specialist K.Chandler

Specialist S.Riley

Specialist Theriault

Private First Class D.Kim

Private First Class M.Conley




Army Achievement Medal, AAM


Staff Sergeant N.Primrose

Staff Sergeant J.Rizzo

Sergeant W.Fives

Sergeant J.Millner

Sergeant C.Murdoch

Sergeant J.LaFlash

Corporal L.Lambert

Corporal B.Langford

Specialist M.Baldwin

Specialist P.Chandler

Specialist D.O'Connor

Private First Class Hines




Joint Service Achievement Medal, JSAM


Captain A.Cantu

Staff Sergeant J.Hill

Sergeant S.Schwabenbauer

Sergeant Rhodes

Corporal S.Sieber

Corporal K.Stubbs

Specialist D.O'Connor

Private First Class M.Stone




Joint Service Commendation Medal, JSCM


Sergeant C.Murdoch

Sergeant J.LaFlash

Sergeant J.Mott

Sergeant W.Fives




Army Commendation Medal, ACM


First Lieutenant D.Hardy

Second Lieutenant E.Hermanson

First Sergeant E.Gilmore

Staff Sergeant Lafontaine

Staff Sergeant J.Keyes

Sergeant W.Fives




Armed Forces Expeditionary Medal, AFEM


Staff Sergeant J.Rizzo

Sergeant W.Fives

Specialist M.Baldwin

Specialist K.Coffey

Specialist Abata

Specialist D.Diicmanis




Combat Infantryman Badge, CIB 2


Specialist N.Abata



Combat Infantryman Badge, CIB 3


Officer Candidate J.Johnson

Corporal H.Strickland



3rd Infantry Division Unit Patch


Officer Candidtate J.Johnson

Corporal H.Strickland

  • SPC D.McKenzie, SGT W.Fives and WO1 S.Retch like this


Read and Acknowledged by 1 Member:
SPC D.McKenzie

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users