Jump to content

Photo

Promotion Ceremony | 04 Mar


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
SGT A.Bee

SGT A.Bee

    Sergeant

  • 3rd Infantry Division
  • PipPipPip
  • 1305 posts
  • LocationColorado

 

recruitingheader.png

In February, we had a great turn out for the Airborne School with our sister company, 173rd. Quote for the Month, “Never Let your sense of morals prevent you from doing what is right” - Isaac Asimov

 

Anniversaries:

Staff Sergeant Mike Murakami total of six years on March 17

Sergeant Larry Lambert total of one year on March 26th

Sergeant Ronald Mellott total of one year on March 6th

Corporal Jaakko Rauan total of one year on March 1st

Specialist Dylan Hayes total of one year on March 2nd

Specialist Michael Delorme total of two years on March 4th

 

Classes:

Air Assault School on March 10th at 1300 est

 

News:

We are opening a 3rd Platoon for Squad. In Arma, March 24th, we are having our joint op with 72nd Airborne and Delta.

 

The goals for this month is to grow bigger and better.

 

 

The promotions and awards are as follows;

 

BCT Graduates for the Month of February:

 

Private First Class Dakota Hicks

Private First Class Jack Lueckenbach

Private Second Class Ricard Berner

Private Second Class Sam Diesel

Private Second Class Chris Huang

Private Second Class Sae Lavie

Private Second Class Nicholas Moore

Private Second Class Russ Reid

Private Second Class Skyler Zant

Recruit Jake Fantini

Recruit Sebastian Hoang

 

 

PFC.jpg

 

Private Second Class Ronnie Albritton promoted to Private First Class.

Private Second Class Joel Evangelista promoted to Private First Class.

Private Second Class Israel Rangel promoted to Private First Class.

 

 

SPC.jpg

 

Private First Class Gordon Bluehair promoted to Specialist.

Private First Class Zhang Evan promoted to Specialist.

Private First Class Mack Frannis promoted to Specialist.

Private First Class Dakota Hicks promoted to Specialist.

Private First Class Luca James promoted to Specialist.

Private First Class Nuno  Moreira promoted to Specialist.

Private First Class Dillon Narine promoted to Specialist.

Private First Class Jonathan Skoldekrans promoted to Specialist.

Private First Class Nardus Saayman promoted to Specialist.

 

 

CPL.jpg

 

Specialist James Simmonds promoted to Corporal.

Specialist Danilo Stojic promoted to Corporal.

Specialist Robert Warren promoted to Corporal.

 

 

SSG.jpg

 

Sergeant Ethan Rhodes promoted to Staff Sergeant.

Sergeant Matthew Carter promoted to Staff Sergeant.

Sergeant Ronald Mellott promoted to Staff Sergeant.

 

 

CPT.jpg

 

First Lieutenant Dana Cantu promoted to Captain.

 

 

ASR.png

Army Service Ribbon, ASR

 

Private First Class Dakota Hicks

Private First Class Jack Lueckenbach

Private Second Class Ricard Berner

Private Second Class Sam Diesel

Private Second Class Chris Huang

Private Second Class Sae Lavie

Private Second Class Nicholas Moore

Private Second Class Russ Reid

Private Second Class Skyler Zant

Recruit Jake Fantini

Recruit Sebastian Hoang

 

 

MOVSM.png

Military Outstanding Volunteer Service Medal, MOVSM

 

Captain Arthur Cantu

Captain Dana Cantu

First Lieutenant Douglas Lipnitz

Second Lieutenant Brian Boville

Sergeant First Class Nathan Primrose

Sergeant Clint Murdoch

Corporal Todd Ellzey

Private First Class Edward Smith

 

 

 

GWOTSM.png

Global War on Terrorism Service Medal, GWOTSM

 

First Sergeant Randell Wendt

Sergeant Parmvir Grewal

 

 

GWOTEM.png

Global War on Terriorism Expeditionary Medal, GWOTEM

 

Private First Class Dakota Hicks

 


AGCM.png

Good Conduct Medal, GCM

 

First Lieutenant Daniel Hardy

Chief Warrant Officer 3  Brad Ahles

Chief Warrant Officer 2 Justin Franc

Chief Warrant Officer 2 Joe Lex

Warrant Officer 1 Sam Retch

Warrant Officer Candidate Thomas May

First Sergeant Randell Wendt

Sergeant First Class Garry Beaudoin

Staff Sergeant Parmivr Grewal

Staff Sergeant Heather Lipnitz

Staff Sergeant Andrew Lunsford

Staff Sergeant Joseph Rizzo

Corporal Joseph Charles

Corporal Jamie Shaw

Corporal Matt Zamora

Specialist Matthew Berdeaux

Specialist Jason Chambers

Specialist Paul Chandler

Specialist Dylan Hayes

Specialist Jackson Fortune

Specialist Clint Gonsalves

Specialist Mark Hibby

Specialist Oliver Olivares

Specialist James Simmonds

Specialist Danilo Stojic

Specialist Nicholas Udeanu

Specialist Robert Warren

 

 

AAM.png

Army Achievement Medal, AAM

 

Staff Sergeant Mathew Carter

Corporal Bryant Garcia

Corporal James Simmonds

Corporal Phillip Stowe

Specialist Bryant Garica

Specialist Clint Gonsalves

Private First Class Dillon Narine

 

 

JSAM.png

Joint Service Achievement Medal, JSAM

Chief Warrant Officer 3 Bryant Ahles

Warrant Officer 1 Sam Retch

Master Sergeant Dylan Jackman

Staff Sergeant Joseph Rizzo

Specialist Nardus Saayman

 

 

JSCM.png

Joint Service Commendation Medal, JSCM

 

Captain Arthur Cantu

Second Lieutenant Ethan Hermanson

Second Lieutenant Jasmine Johnson

 

 

ACM.png

Army Commendation Medal, ACM

Sergeant James Andersen

 

AFSM.png

Armed Forces Service Medal, AFSM

First Lieutenant Douglas Lipnitz

Sergeant First Class Garry Beaudoin

Sergeant First Class Nicholas Lipnitz

Staff Sergeant Joseph Rizzo

Sergeant Toby Bacoon

Sergeant Angie Bee

Sergeant  Mathew Carter

 

 

AFESM.png

Armed Forces Expeditionary Medal, AFEM

 

First Lieutenant Daniel Hardy

Sergeant Larry Lambert

Sergeant Ronald Mellott

Corporal Jaakko Rauan

 

 

air_medal.png

Air Medal

 

Chief Warrant Officer 2 Joe Lex

Warrant Officer Candidate Edward O’Neill

 

 

PH.png

Purple Heart, PH

 

Sergeant Zac Owen

Corporal Simon Riley

Corporal Eric Cole

 

 

BS.png

Bronze Star, BS

 

Captain Dana Cantu

 

 

french_fourragere.gif

French Fourragere

 

First Sergeant Randell Wendt

Sergeant Mathew Carter

 

 

 Basic%20Para%20Badge.png

Basic Parachute Badge

 

Second Lieutenant Brian Boville

Warrent Officer Candidate Edward O'Neill

Sergeant First Class Nathan Primrose

Sergeant Ronald Mellott

Sergeant Hunter Strickland

Corporal Eric Brock

Corporal James Simmonds

Corporal Ethan Verhein

Specialist Bryant Garcia

Specialist Paul Chandler

Specialist Edwin Smith

Specialist Robert Warren

Private First Class David Hex

Private First Class Nardus Saayman

Private Second Class Jagger Lowry

 

 

CIB1.png

Combat Infantryman Badge, CIB

 

Private First Class David Fernandez

Private First Class Dillon Narine

Private First Class Jonathan Skoldekrans

Private James Napier

Private Robert Stuber

Recruit Bryan Miller

Recruit Jake Fantini


A.Bee.jpg


Read and Acknowledged by 1 Member:
PV2 S.LaVie



0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users