Jump to content

Photo

Promotion and Award Ceremony August 2018


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
SSG W.Fives

SSG W.Fives

    Staff Sergeant

  • 3rd Infantry Division
  • PipPipPip
  • 1496 posts
  • LocationBusteni, Prahova, Romania

recruitingheader.png

Last month we had a surge in donations and recruiting efforts. We are making great progress in Operation Freedom's Sentinel. Keep up the great work 3rdID!

 

 

Captain Dana Cantu - 4 years

SPC N.Udeanu - 1 year

 

Classes: Flight School

 

Muster In and Vote!

 

 

The promotions and awards are as follows;


BCT Graduates of Month:

Specialist Kevin Stubbs

Private First Class Clayton Bigsby

Private First Class Kohen Shriner

Private First Class Joshua Connet

Private First Class Ty Bowen

Private First Class Hunter Hannaford

Private First Class Vikku Septim

Private Second Class Andrew Simon

Private Trainee Blaine Gustafson

Private Trainee Bailey Smith

Private Trainee Corey Miller

Private Trainee Zachary Peterson

Private Trainee Finn Henry

Private Trainee Bradley Tulip

Private Trainee Gabriel Sharp

 

 

PFC.jpg

 

Private Second Class Hunter Hannaford promoted to Private First Class.

Private Second Class Kohen Shriner promoted to Private First Class.

Private Second Class Ty Bowen promoted to Private First Class.

 

 

SPC.jpg

 

Private First Class Kevin Stubbs promoted to Specialist.

Private First Class Arba McCullough promoted to Specialist.

Private First Class Jonathon Feagin promoted to Specialist.

Private First Class Jacob Graves promoted to Specialist.

Private First Class Justyn Martin promoted to Specialist.

 

 

CPL.jpg

 

Specialist Gordon Bluehair promoted to Corporal.

Specialist Caleb Wiggs promoted to Corporal.

Specialist William Blackwell promoted to Corporal.

 

 

SGT.jpg

 

Corporal Matthew Baldwin promoted to Sergeant.

 

 

SSG.jpg

 

Sergeant Wolffe Fives promoted to Staff Sergeant.

Sergeant Jacob Theriault promoted to Staff Sergeant.

 

 

SFC.jpg

 

Staff Sergeant Ethan Verhein promoted to Sergeant First Class.

Staff Sergeant Joseph Rizzo promoted to Sergeant First Class.

 

 

CW3.jpg

 

Chief Warrant Officer 2 Joe Lex promoted to Chief Warrant Officer 3.

 

 

2LT.jpg

 

Officer Candidate Nicholas Lipnitz promoted to Second Lieutenant.

Officer Candidate Ronald Mellot promoted to Second Lieutenant.

 

 

ASR.png

Army Service Ribbon, ASR

 

Specialist Kevin Stubbs

Private First Class Clayton Bigsby

Private First Class Kohen Shriner

Private First Class Joshua Connet

Private First Class Ty Bowen

Private First Class Hunter Hannaford

Private First Class Vikku Septim

Private Second Class Andrew Simon

 

 

 

MOVSM.png

Military Outstanding Volunteer Service Medal, MOVSM

 

 

First Lieutenant Douglas Lipnitz

Sergeant First Class Joseph Rizzo

Sergeant Russ Reid

Private First Class Nuno Moreira

Private First Class Clayton Bigsby

Private Trainee John Henington

 

 

GWOTSM.png

Global War on Terrorism Service Medal, GWOTSM

 

Sergeant First Class Ethan Verhein

Corporal William Blackwell

 

 

NDSM.png

National Defense Service Medal, NDSM

 

Private Trainee Zachary Peterson

Private Trainee John Henington

 


AGCM.png

Good Conduct Medal, GCM

 

Lieutenant-Colonel John LaFlash

Second Lieutenant Jasmine Johnson

Chief Warrant Officer 3 Brad Ahles

Chief Warrant Officer 3 Joe Lex

Chief Warrant Officer 2 Justin Franc

Staff Sergeant James Mott

Staff Sergeant Matthew Carter

Corporal William Blackwell

Corporal Jackson Fortune

Corporal Dakota Hicks

 

Specialist Skyler Zant

Specialist Kevin Stubbs

Specialist Emil Michev

Specialist Jonathon Feagin

Specialist Arba McCullough

Specialist Justyn Martin

Specialist Jacob Graves

 

 

AAM.png

Army Achievement Medal, AAM

 

Staff Sergeant Kalin Grigorov

Sergeant Peter Fransson

Sergeant Angie Bee

Corporal Gordon Bluehair

Corporal Jackson Fortune

Specialist Jacob Graves

Specialist Israel Rangel

 

 

JSCM.png

Joint Service Commendation Medal, JSCM

 

Sergeant First Class Joseph Rizzo

Staff Sergeant Matthew Carter

 

 

ACM.png

Army Commendation Medal, ACM

 

Sergeant First Class Garry Beaudoin

Chief Warrant Officer 3 Joe Lex

Staff Sergeant Wolffe Fives

Corporal Maarten Gregoire

 

 

AFSM.png

Armed Forces Service Medal, AFSM

 

Staff Sergeant Matthew Carter

 

 

AFESM.png

Armed Forces Expeditionary Medal, AFEM

 

Specialist Sacha Canning

 

 

Rifle%20Marksman.png

Marksmanship Badge (Marksman)

 

Private Trainee Zachary Peterson

 

 

 

Rifle%20Sharpshooter.png

Marksmanship Badge (Sharpshooter)

 

Private Trainee Gabriel Sharp

 

 

Rifle%20Expert.png

Marksmanship Badge (Expert)

 

Specialist Kevin Stubbs

Private First Class Clayton Bigsby

Private First Class Kohen Shriner

Private First Class Joshua Connet

Private First Class Ty Bowen

Private First Class Hunter Hannaford

Private First Class Vikku Septim

Private Second Class Andrew Simon

Private Trainee Blaine Gustafson

Private Trainee Bailey Smith

Private Trainee Corey Miller

Private Trainee Finn Henry

Private Trainee Bradley Tulip

 

 

 

CIB1.png

Combat Infantryman Badge, CIB

 

Specialist Jonathon Feagin

Specialist Justyn Martin

Specialist Jacob Graves

Private First Class Joshua Connet

Private Second Class Eliel Piispanen

Private Trainee Bailey Smith

Private Trainee Corey Miller

Private Trainee Finn Henry

Private Trainee Bradley Tulip

Private Trainee Anthony Jones


  • SSG W.Fives likes this

Posted Image





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users