News

  • Alpha Company Award Ceremony - 03JAN2021


    3rdID_2.png

    The Alpha Company awards ceremony is a special occasion once a month to allow the unit commander to honor recipients who have been recognized for their accomplishments while assigned to the 3rd Infantry Division Realism Gaming Unit.

    Soldiers, multiple DMOS are currently hiring!  CHECK HERE for the available DMOS. A DMOS is required to achieve the rank of (E-4B) SPC. If you are interested contact your first line leaders!

    Ceremony notes:
    Combat Lifesaver Course - 08JAN

    Land Navigation Course - 14JAN

    Expert Infantryman Badge - 16JAN

     

    This month, Major John LaFlash held a ceremony to recognize...

     

    The Following Soldiers were promoted to:

    1LT.png.debfeb729d373605a398e75633fc02b9.png

    0-2 First Lieutenant

     

    1.LT Bailey Lambert

     

    msg.png.2fed3792576cf95a8c2667f572d9fd4d.png

    E-8 Master Sergeant

     

    Master Sergeant Jannes Drake

     

    ssg.png.53af58f044e61719d61456baf480810f.png

    E-6 Staff Sergeant

     

    Staff Sergeant Kalin Grigorov

     

    sgt.png.fb057752c444c89155b76fa31d99af68.png

    E-5 Sergeant

     

    Sergeant Anthony Sam

     

    cpl.png.5636e56b7ef250f77f9d558d5e948611.png

    E-4A Corporal

     

    Corporal Johnny Ayers

    Corporal Arthur Pendergast

    Corporal Emil Poltorak

     

    spc.png.7cdaf4da863f968b0bb2dddba8ddbadb.png

    E-4B Specialist

     

    Specialist David Marsh

    Specialist Nathan Cooper

    Specialist Glancarlo Orsini

    Specialist James Stapp

     

     

    pfc.png.b9c4a55caf631dfe710a39e16b5841ad

    E-3 Private First Class

     

    Private First Class Samten Dorjee

    Private First Class AJ Evans

    Private First Class Kevin King

    Private First Class Joseph Nuccio

     

    The Following Soldiers were Awarded:

     

    SM.png.306a667b6e73bd291dfd11dc438c2523.png

    Soldiers Medal

     

    CPL K.Skitz

     

    BS.png.313e0406c5eb1355508b1143a940585f.png

    Bronze Star 

    Jannes.Drake_BS.png.10fe41f734c1f14f26917953b48944d0.png

     

    PH.png.1e8533b2dda9206f0edca1ba65b5e94d.png

    Purple Heart

    Anthony_Sam_PH.png.1970e0f4ec36ba8061a743fbb66dc9aa.png

    James.Kiheri_PH.png.10f6adb7d065a49397c50f40c03d38c7.png

    Johnny.Ayers_PH.png.2972fca8d3678a350b346a93073f455c.png

     

    MSM.png.e10df9896e7bc7333d9abee4679c11e6.png

    Meritorious Service Medal

    Bailey.Lambert_MSM.png.a8006517256d9bfb1558896a1adf35d9.png

     

    GCM.png.789762871e817473270a9177f7496cba.png

    The Good Conduct Medal

     

    1LT B.Lambert

    SSG C.Brock

    SSG K.Grigorov

    SGT D.Sklenar

    SGT E.Abel

    SGT G.Tucci

    SGT A.Sam

    CPL J.Ayers

    CPL A.Pendergast

    SPC S.Klein

    SPC R.Leng

    SPC R.Flannigan

    SPC P.Liwa

    SPC G.Orsini

    SPC D.Marsh

    WO1 G.Beaudion

     

    AFSM.png.1f8ec2ebed07628bdc4f35881fb7354a.png

    Armed Forces Service Medal

     

    SSG C.Brock

    CPL.Skitz

    CPL J.Kiheri

    SPC Y.Nissan

     

    AFEM.png.ed8e0448ba7c726ff335c1a5b7796152.png

    Armed Forces Expeditionary Medal

     

    SSG C.Brock

    SGT D.Shade

     

    AAM.png.99f68294d84a99b337dafde0020b5cb4.png

    Army Achievement Medal

     

    MSG J.Drake

    SSG C.Brock

    SSG K.Grigorov

    SGT D.Shade

    CPL A.Pendergast

    CPL E.Poltorak

    SPC Y.Nissan

    SPC J.Nichols

    SPC T.Unger

    PFC S.Dorjee

     

    GWOTE-M.png.8445dc61695cf3cc9b2710d93aeb4c75.png

    Global War on Terrorism Service Medal

     

    PFC J.Nuccio

    WOC R.Paxton

     

    ARCOM.png.9e7beb939d7bd050f1870bd99e61e6ca.png

    Army Commedation Medal

     

    SSG K.Grigorov

    SGT A.Sam

    CPL J.Ayers

    CPL J.Kiheri

    SPC S.Klein

    SPC R.Leng

    SPC N.Agricola

    PFC C.Moalli

     

    JSAM.png.b83e54254fcf5ea77489a6c09e538ec5.png

    Joint Service Achievement Medal

     

    SGT M.Gregoire

    SPC T.Unger

    SPC Y.Nissan

    WOC M.Luckie

     

    JSCOM.png.ef6bdda0b7e5341852f6b6b762aa4839.png

    Joint Service Commendation Medal

     

    SGT A.Sam

     

    HSM.png.c8e837666ef5b5241b32b26072f7566c.png

    Humanitarian Service medal

     

    SSG C.Brock

     

    MOVSM.png.c2ccba118eb78e21349d23849b104847.png

    Military Outstanding Volunteer Service Medal

    Rob.Paxton.MOVSM.png.bc52e8f5d70f3c3188911e21848edbef.png

    Anthony_Sam.MOVSM.png.06551157302f48de03799907b4b0a5cf.png

    Joseph.Nuccio.MOVSM.png.f536ab2e39ac68b485f20f205aab444f.png

    Kailob.Kimball.MOVSM.png.f80274ce587d17e92514cf0201673a7e.png

     

    OSR.png.c35e2aa398037ff61a684a3945128d8a.png

    Overseas Service Ribbon

     

    1LT B.Ahles

    WO1 G.Beaudoin

     

    CIB3.png.e8da125ec13e194287ce1dcbe7a7e8a9.png

    Combat Infantry Badge Stage 3

     

    PFC J.Nuccio

     

    CIB2.png.a55d3c4f675d6aac96f9b89a46fe3b48.png

    Combat Infantry Badge Stage 2

     

    SPC Y.Nissan

     

    CIB1.png.b18023dcd11b13dd6030a821b4c63388.png

    Combat Infantry Badge Stage 1

     

    PFC C.Moalli

    PFC A.Evans

    PFC J.Wilcox

    PFC K.King

    PFC S.Smith

    PFC J.Perry

    PV2 E.Stevens

     

    AirAssaultBadge.png.a5db8df3233515e91a60de05de59bf84.png

    Air Assault Wings

     

    WOC R.Paxton

    CPL A.Pendergast

    SPC V.Garcia

    SPC J.Stapp

    PFC J.Perry

    PFC D.Attack

    PFC C.Moalli

    PFC B.Perez

    PFC S.Dorjee

     

    CMB1.png.acb49aa89968d42dbd116f0a32bb6b5f.png

    Combat Medical Badge

     

    SPC N.Agricola

     

    3rdIDPatch.png.aea8b978cab2fbf276327fbfb1e44db4.png

    3rdID Combat Patch

     

    PFC J.Nuccio

    WOC R.Paxton

     

    865926960_IraqCampaign(ICM).png.d5dc6a9b2d77674f1cee18c8ec1fd4e6.png

    Thin Ice Campaign Ribbon

     

    MAJ J.LaFlash

    RET CPT Q.Simmons

    RET 1SG P.Conlisk

    RET CW4 Q.Morton

    1LT B.Ahles

    1LT B.Lambert

    MSG J.Drake

    SSG C.Brock

    SSG K.Grigorov

    SGT M.Gregoire

    SGT D.Shade

    SGT D.Sklenar

    SGT E.Abel

    SGT G.Tucci

    SGT A.Sam

    CPL K.Skitz

    CPL J.Kiheri

    CPL B.Moose

    CPL T.Worrall

    CPL A.Pendergast

    SPC N.Agricola

    SPC S.Klein

    SPC T.Unger

    SPC J.Escubilla

    SPC P.Liwa

    SPC V.Garcia

    SPC Y.Nissan

    SPC E.Poltorak

    SPC J.Nichols

    SPC K.Ohnira

    SPC R.Mullins

    SPC J.Ayers

    SPC R.Leng

    SPC R.Flannigan

    PFC D.Attack

    PFC J.Stapp

    PFC N.Lee

    PFC K.Holmes

    SPC G.Orsini

    PFC C.Moalli

    PFC D.Marsh

    PFC B.Perez

    PFC A.Reed

    PFC J.Perry

    PFC J.Wilcox

    PFC R.Lefaivre

    SPC N.Cooper

    PFC A.Evans

    PV2 G.Parker

    PFC J.Nuccio

    PV2 E.Stevens

    PFC S.Dorjee

    PFC K.King

    PV2 R.Thomas

    PVT S.Smith

    RCT J.Culvey

    CW2 C.Brennan

    WO1 G.Beaudoin

    WOC R.Paxton

    WOC C.Simpkins

    WOC M.Luckie

     

    PUC.png.31b61a345ca0fb5ae358bcbda8ff2198.png

    Presidential Unit Citation

     

    MAJ J.LaFlash

    2LT B.Lambert

    SFC J.Drake

    SSG C.Brock

    SGT D.Sklenar

    SGT M.Gregoire

    SGT D.Shade

    SGT K.Grigorov

    WO1 G.Beaudoin

     

    VUA.png.9a0e192a1d9443defc43cf9fde618c14.png

    Valorous Unit Award

     

    CW2 C.Brennan

    SGT E.Abel

    SGT G.Tucci

    CPL A.Sam

    CPL B.Moose

    CPL K.Skitz

    SPC J.Escubill

    SPC Y.Nissan

     

    ASUA.png.43d7db45f878e54069528469be03409a.png

    Army Superior Unit Award

     

    RET CPT Q.Simmons

    1LT B.Ahles

    RET 1SG P.Conlisk

    RET CW4 Q.Morton

    CPL T.Worrall

    CPL J.Kiheri

    SPC T.Unger

    SPC P.Liwa

    SPC V.Garcia

    CPL A.Pendergast

    SPC E.Poltorak

    SPC J.Nichols

    SPC K.Ohnira

    SPC R.Mullins

    SPC N.Agricola

    CPL J.Ayers

    SPC R.Leng

    SPC S.Klein

    SPC R.Flannigan

    PFC D.Attack

    PFC J.Stapp

    PFC K.Holmes

    PFC C.Moalli

    SPC G.Orsini

    SPC N.Cooper

    PFC N.Lee

    PFC R.Lefaivre

    PFC J.Wilcox

    PFC B.Perez

    PFC D.Marsh

    PFC A.Reed

    PFC J.Perry

    PFC R.Thomas

    PV2 E.Stevens

    PV2 S.Dorjee

    PV2 A.Evans

    PV2 G.Parker

    PFC J.Nuccio

    PFC K.King

    PVT S.Smith

    RCT J.Culvey

    WOC C.Simpkins

    WOC M.Luckie

    WOC R.Paxton



  • Land Navigation Course - 14JAN2021


    LANDNAV.png

    Congratulations to the soldiers of Land Navigation Course class 21-01 (ARMA3) for successful completion of Land Navigation training! The Land Navigation course is designed teach the fundamentals of basic land navigating skills. This course assists Soldiers in Infantry and non-Infantry fitted rolls to understand the techniques required to land navigate. Students learn navigating from one point on the ground to another point individually. 

    Graduates:

    WOC.png.630c71fd1b6f8bad026e0dbfb45e2a6e Warrant Officer Candidate Rob Paxton
    cpl.png.bd9337faed072c5c25dbd13c98540307Corporal Emil Poltorak
    spc.png.ae595d351b6231e0c4fbf1a451b96686Specialist Yarden Nissan
    spc.png.ae595d351b6231e0c4fbf1a451b96686Specialist James Stapp
    pfc.png.c5dadadf1427d9215d6df1a063b48acdPrivate First Class Brandon Perez
    pfc.png.c5dadadf1427d9215d6df1a063b48acdPrivate First Class Caue Moalli
    pfc.png.c5dadadf1427d9215d6df1a063b48acdPrivate First Class Kyle Holmes
    pfc.png.c5dadadf1427d9215d6df1a063b48acdPrivate First Class Samten Dorjee
    pfc.png.c5dadadf1427d9215d6df1a063b48acdPrivate First Class Dak Attack

    173rd Airborne Graduates:

    1LT.png.1b0e3d72f339a67e06936545ba08e4c3First Lieutenant Jay Gardner
    spc.png.ae595d351b6231e0c4fbf1a451b96686Specialist Duncan Hillyer

    Instructors:

    1LT.png.1b0e3d72f339a67e06936545ba08e4c3First Lieutenant Bailey Lambert
    ssg.png.a010b3517445f30facf1cb1cc6ba7b27Staff Sergeant Christoph Brock
    cpl.png.bd9337faed072c5c25dbd13c98540307Corporal Arthur Pendergast
    spc.png.ae595d351b6231e0c4fbf1a451b96686Specialist Paul Liwa
    spc.png.ae595d351b6231e0c4fbf1a451b96686Specialist Giancarlo Orsini



  • OSUT GRADUATION - 09JAN2021


    11B.png

    Congratulations to the soldiers of OSUT class 21-02 (ARMA3) for successful completion of training! These soldiers have been awarded the Army Service Ribbon and have earned the right to be fully active members of their squad and the unit! This is merely the first step in your career here at 3rdID, we look forward to your continued success! Hooah

    Graduates:

    Private Second Class Jonathan Lopez ASR.png.a7c2cadb2aba55658ebcb2d00f952ba5316658093_RifleExpert.png.670bd6c132003d
    Private Second Class Ashton Withee ASR.png.a7c2cadb2aba55658ebcb2d00f952ba5316658093_RifleExpert.png.670bd6c132003d
    Private Second Class Will Paul ASR.png.a7c2cadb2aba55658ebcb2d00f952ba5316658093_RifleExpert.png.670bd6c132003d

     OUST.png.0c0e9869137bbeba194f4de5f1386d7b.png

    ASR.png.4b7466c0455ae8cfaecd2d6c8b7ecbd8.png



  • Combat Lifesaver Course 21-01


    CLS.png

    Congratulations to the soldiers of Combat Lifesaver Course class 20-01 (ARMA3) for successful completion of Combat Lifesaver training! The Combat Lifesaver Course is the official medical training course conducted by the US Army, intended to provide an intermediate step between the buddy aid-style basic life support taught to every soldier. The combat lifesaver is primarily responsible for providing emergency medical treatment at point of wounding on the battlefield, limited primary care, and health protection and evacuation from a point of injury or illness.

    Graduates:

    MAJ.png.36de6f1ef5216090cd3e258205eaaa01Major John LaFlash
    msg.png.2ecaf5dce25a6d2a8e953c07ae3472e8Master Sergeant Jannes Drake
    ssg.png.a010b3517445f30facf1cb1cc6ba7b27Staff Sergeant Christoph Brock
    cpl.png.bd9337faed072c5c25dbd13c98540307Corporal Kyle Skitz
    spc.png.ae595d351b6231e0c4fbf1a451b96686Specialist Yarden Nissan
    pfc.png.c5dadadf1427d9215d6df1a063b48acdPrivate First Class Caue Moalli
    pv2.png.1d274ecf978e45d51de389c3017f6217Private Second Class Hazel McMahon
    pv2.png.1d274ecf978e45d51de389c3017f6217Private Second Class Gufran Parker

    Aviation:

    WO1.png.68330bd125bffa17f877f09138d8e2c6Warrant Officer 1 Garry Beaudoin
    WOC.png.630c71fd1b6f8bad026e0dbfb45e2a6e Warrant Officer Candidate Rob Paxton

    Instructors:

    cpl.png.bd9337faed072c5c25dbd13c98540307Corporal Arthur Pendergast
    spc.png.ae595d351b6231e0c4fbf1a451b96686Specialist James Stapp
    spc.png.ae595d351b6231e0c4fbf1a451b96686Specialist Giancarlo Orsini
    spc.png.ae595d351b6231e0c4fbf1a451b96686Specialist Paul Liwa
    pfc.png.c5dadadf1427d9215d6df1a063b48acdPrivate First Class Kyle Holmes



  • OSUT GRADUATION - 02JAN2021


    11B.png

    Congratulations to the soldiers of OSUT class 21-01 (ARMA3) for successful completion of training! These soldiers have been awarded the Army Service Ribbon and have earned the right to be fully active members of their squad and the unit! This is merely the first step in your career here at 3rdID, we look forward to your continued success! Hooah

    Graduates:

    Private First Class Shaun Smith app_v.png.f62450fd531910d4cf91f45aaea65cASR.png.a7c2cadb2aba55658ebcb2d00f952ba5316658093_RifleExpert.png.670bd6c132003d
    Private Second Class Kailob Kimball ASR.png.a7c2cadb2aba55658ebcb2d00f952ba5316658093_RifleExpert.png.670bd6c132003d
    Private Second Class Joe Harris ASR.png.a7c2cadb2aba55658ebcb2d00f952ba5316658093_RifleExpert.png.670bd6c132003d
    Private Second Class Hazel McMahon ASR.png.a7c2cadb2aba55658ebcb2d00f952ba5316658093_RifleExpert.png.670bd6c132003d
    Private Second Class David Meadows ASR.png.a7c2cadb2aba55658ebcb2d00f952ba5316658093_RifleExpert.png.670bd6c132003d

    OSUT02JAN2021001.png

    OSUT02JAN2021002.png

    ASR02JAN2021001.png

    ASR02JAN2021002.png