• Promotions and Awards Ceremony July 2017

    PFC.jpg 
    Promoted to Private First Class:
    Arba McCullough, Aidan Hanson, Jonathon Feagin, Yarden Nissan, Robert McDonough, Skyler Zant.


    SPC.jpg 
    Promoted to Specialist: 
     William Blackwell, David Keaton, Israel Rangel, Chaney Sheffield.

    CPL.jpg 

    Specialist Jackson Fortune promoted to Corporal.

    SGT.jpg 

    Corporal Russ Reid promoted to Sergeant.

     

     

     

     

    MOVSM.png

    Military Outstanding Volunteer Service Medal, MOVSM

     

    First Lieutenant Douglas Lipnitz

    First Sergeant Randel Wendt

    Officer Candidate Nicholas Lipnitz

     

     

     

    DDSM.png

    Defense Distinguished Service Medal, DDSM

     

    First Sergeant Elgin Gilmore

     

     

    NDSM.png

    National Defense Service Medal, NDSM

     

    Private First Class Jonathon Feagin

    Private Trainee Anthony Jones

     

     

    AGCM.png

    Good Conduct Medal, GCM

     

    First Lieutenant Douglas Lipnitz

    Staff Sergeant Joseph Rizzo

    Sergeant Jaakko Rauan

    Sergeant Philip Stowe

    Corporal Matthew Baldwin

    Corporal Walter O'Reilly

    Corporal Russ Reid

    Corporal Maarten Gregoire

    Corporal Dylan Hayes

    Specialist Sacha Canning

    Specialist Bryant Garcia

    Specialist Gordon Bluehair

    Specialist Mark Hibby

    Specialist Nicholas Udeanu

    Private First Class William Blackwell

    Private First Class Israel Rangel

    Private First Class Chaney Sheffield

    Private First Class Robert McDonough

     

    AAM.png

    Army Achievement Medal, AAM

     

    Specialist Mark Hibby

    Corporal Russ Reid

    Private First Class William Blackwell

     

     

    JSCM.png

    Joint Service Commendation Medal, JSCM

     

    Corporal Maarten Gregoire

     

     

     

    AFESM.png

    Armed Forces Expeditionary Medal, AFEM

     

    Captain Arthur Cantu

    First Lieutenant Douglas Lipnitz

    First Sergeant Randel Wendt

    Staff Sergeant James Mott

    Staff Sergeant Ethan Verhein

    Corporal Emil Michev

    Specialist Sacha Canning

    Specialist Bryant Garcia

    Officer Candidate Nicholas Lipnitz

     

    Air%20Assault%20Badge.png 

     

    Air Assault Badge, AAB

     

    Sergeant Peter Fransson

    Private First Class William Blackwell

    Private First Class Yander Nissan

     

     

     

     CIB1.png

     

    Combat Infantryman Badge, CIB

     

    Private Second Class Andrew Simon

    Private Second Class Eli Watson

    Recruit Alexis Acosta

     

     

     

    CIB3.png

    Combat Infantryman Badge, CIB 3

     

    Corporal Maarten Gregoire

     

     

     

    3rdID.png

    3rd Infantry Division Unit Patch

     

    Corporal Maarten Gregoire

     

     

    Ranger%20Tab.png

    U.S. Army Ranger Tab

     

    Staff Sergeant Mike Murakami

    Sergeant Peter Fransson

    Specialist Nicholas Udeanu

     

     

     

     

    french_fourragere.gif 

    French Fourragere

     

     

    Staff Sergeant Mike Murakami

    Corporal Maarten Gregoire

    Specialist Nicholas Udeanu

     


     

Edited by CPT A.Cantu


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.


Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now