-
ALPHA COMPANY AWARD CEREMONY -02JUL2023
Reported By SGT D.McKenzie
Alpha Co. Opening Notes.
Force Improvement Training Classes:
July 15-16 @2330-1500 - Ranger School (173rd) - Signups closed July 8!
July 27 @1900 - Combat Lifesaver CourseAnniversaries:
SSG J.Ayers - 3-Year Anniversary (26, June 2020)
The Alpha Company Award Ceremony is a special occasion once a month to allow the unit commander to honor recipients who have been recognized for their accomplishments while assigned to the 3rd Infantry Division Realism Gaming Unit.
The Secretary of the Army has reposed special trust and confidence in the patriotism, valor, fidelity, and professional excellence of the following Soldiers. In view of these qualities and their dedicated service to the 3rd Infantry Division, they are, therefore, promoted and awarded the following.
The following Soldiers are promoted to:
E-3 PRIVATE FIRST CLASSPrivate Second Class J.Kolinski is promoted to Private First Class
Private Second Class M.Rejman is promoted to Private First Class
Private Second Class N.Romanov is promoted to Private First Class
Private Second Class A.Birdlike is promoted to Private First Class
Private Second Class C.Brennan is promoted to Private First Class
Private Second Class J.Graves is promoted to Private First Class
Private Second Class S.Magretson is promoted to Private First Class
Private Second Class A.Michael is promoted to Private First Class
Private Second Class M.Alther is promoted to Private First Class
Private Second Class T.Samuelsen is promoted to Private First Class
E-4b SPECIALISTPrivate First Class A.Ammons is promoted to Specialist
Private First Class P.MacTavish is promoted to Specialist
Private First Class R.Sjordal is promoted to SpecialistE-5 SERGEANT
Specialist S.Kidon is promoted to Sergeant
E-7 SERGEANT FIRST CLASSStaff Sergeant V.Garcia is promoted to Sergeant First Class
W-1 WARRANT OFFICERWarrant Officer Candidate E.Poltorak is promoted to Warrant Officer
The following soldiers have been awarded:
MILITARY OUTSTANDING VOLUNTEER SERVICE MEDALSSG D.Marsh
SGT D.Frost
SGT A.Shocked
WOC J.Starling
SPC J.Lewis1LT G.Tucci
2LT N.Cooper
CW3 A.Diomedes
WO1 D.Schneider
1SG C.Brock
SFC C.Winters
SSG K.Grigorov
WOC J.Starling
CPL J.Nicholas
CPL D.Smith
SPC C.Silva
SPC P.Mactavish
PFC R.Winters
ARMED FORCES SERVICE MEDALMAJ J.LaFlash
1SG C.Brock
WO1 A.Nikeus
WOC J.Starling
SFC V.Garcia
SGT N.Kovic
CPL D.Smith
SPC A.Byrd
ARMED FORCES EXPEDITIONARY MEDAL1LT G.Tucci
WO1 A.Nikeus
CPL K.Siegel
ARMY ACHIEVEMENT MEDALSGT D.McKenzie
CPL J.Nicholas
CPL D.Smith
SPC D.Shade
PFC M.Rejman
PFC A.Birdlike
PFC A.Kade
PFC J.Kolinski
PFC M.Alther
PFC T.Samuelsen
PFC A.Michael
PV2 C. Hopkins
PV2 A.Bjurek
PVT M.Saul
PVT C.DossWO1 L.Kelso
SSG K.Grigorov
SSG D.Marsh
SGT A.Bills
CPL J.Nicholas
CPL M.Donnelly
SPC J.Mackintosh
SPC C.Silva
SPC A.Byrd
NATIONAL DEFENSE SERVICE MEDALPV2 C.Hopkins - US Navy
PVT J.Miller - US Army
JOINT SERVICE ACHIEVEMENT MEDALSPC A.Byrd
SPC J.Lewis
JOINT SERVICE COMMENDATION MEDALSSG K.Grigorov
SGT A.Shocked
GLOBAL WAR ON TERROR SERVICE MEDALWO1 A.Nikeus
2LT N.Cooper
SGT D.Frost
SPC C.Silva
SPC H.McMahon
SPC R.Sjordal
PFC J.Erickson
3RD INFANTRY DIVISION COMBAT PATCHWO1 A.Nikeus
SSG D.Marsh
BRONZE STARSPC J.Lewis
SOLDIERS MEDALCPL J.Nicholas
COMBAT INFANTRYMAN BADGE STAGE 1SPC A.Ammons
PFC A.Mowgli
PFC M.Rejman
PFC J.Kolinski
PFC C.Brennan
PFC T.Samuelsen
PV2 C.Hopkins
PV2 D.Higginson
PV2 I.Criswell
PV2 W.Thoren
PVT C.DossCOMBAT ACTION BADGE STAGE 1
PFC M.Alther
PFC A.Michael
PFC T.Samuelsen
COMBAT MEDIC BADGE STAGE 1SPC J.Mackintosh
SPC C.Silva
COMBAT INFANTRYMAN BADGE STAGE 2PFC N.Romanov
PVT J.Miracle
Basic Parachutist BadgeCPL K.Krios
CPL D.Smith
SPC A.Byrd
PFC P.Lee
PFC J.Kolinski
PFC A.Birdlike
PV2 A.DeMaio
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.