-
Alpha Company Award Ceremony - 04JUL2021
Reported By K.Skitz
The Alpha Company Award Ceremony is a special occasion once a month to allow the unit commander to honor recipients who have been recognized for their accomplishments while assigned to the 3rd Infantry Division Realism Gaming Unit.
The Secretary of the Army has reposed special trust and confidence in the patriotism, valor, fidelity and professional excellence of the following Soldiers. In view of these qualities and their dedicated service to the 3rd Infantry Division they are, therefore, promoted and awarded the following.
Notes for July:
Sergeant J.Ayers marks 1 year of service.
Corporal N.Agricola marks 1 year of service.The following Soldiers are promoted to:
E-3 PRIVATE FIRST CLASSPrivate Second Class David Pelerine is promoted to Private First Class.
Private Second Class Harrison Crawford is promoted to Private First Class.
Private Second Class Derek Frost is promoted to Private First Class.
Private Second Class Scott Kidon is promoted to Private First Class.
Private Second Class Luke Smith is promoted to Private First Class.
Private Second Class Drew Schneider is promoted to Private First Class.
Private Second Class Damian Rivacoba is promoted to Private First Class.
Private Second Class Lucas Silveira is promoted to Private First Class.
Private Second Class Austin Bills is promoted to Private First Class.
E-4B SPECIALISTPrivate First Class Joe Harris is promoted to Specialist.
E-4A CORPORALSpecialist Thomas Unger is promoted to Corporal.
Specialist David Marsh is promoted to Corporal.
Specialist Alexander Vandle is promoted to Corporal.
Specialist Vinny Garcia is promoted to Corporal.
Specialist Hazel McMahon is promoted to Corporal.
E-5 SERGEANT
Corporal Arthur Pendergast is promoted to Sergeant.
O-1 SECOND LIEUTENANT
Officer Candidate Jannes Drake is promoted to Second Lieutenant.
The following Soldiers were awarded:
MILITARY OUTSTANDING VOLUNTEER SERVICE MEDALCorporal Alexander Vandle
HUMANITARIAN SERVICE MEDALSergeant First Class Christoph Brock
Sergeant Arthur Pendergast
Corporal Vinny Garcia
Private First Class Austin Bills
ARMED FORCES SERVICE MEDALMajor John LaFlash
Second Lieutenant Jannes Drake
Chief Warrant Officer 2 Garry Beaudoin
Sergeant Kyle Skitz
Corporal David Marsh
Corporal Nico Agricola
Corporal Vinny Garcia
Specialist Brandon Perez
Specialist Yarden Nissan
Specialist Kyle Holmes
ARMED FORCES EXPEDITIONARY MEDALFirst Lieutenant Bailey Lambert
Staff Sergeant Giancarlo Tucci
Sergeant Anthony Sam
Sergeant Maarten Gregoire
GOOD CONDUCT MEDALFirst Lieutenant Bailey Lambert
Warrant Officer 1 Quinten Stain
Warrant Officer 1 Rob Paxton
Warrant Officer 1 Ben Inka
Sergeant First Class Christoph Brock
Staff Sergeant Kalin Grigorov
Staff Sergeant Giancarlo Tucci
Sergeant Kyle Skitz
Sergeant Johnny Ayers
Sergeant Emil Poltorak
Sergeant Arthur Pendergast
Corporal Ryan Leng
Corporal Tomas Unger
Corporal David Marsh
Corporal Hazel McMahon
Corporal Paul Liwa
Specialist Giancarlo Orsini
Specialist Caue Moalli
Private First Class Andrew Reed
Private First Class Ray Thomas
ARMY ACHIEVEMENT MEDALSergeant James Kiheri
Corporal Hazel McMahon
JOINT SERVICE ACHIEVEMENT MEDALSergeant First Class Christoph Brock
Sergeant Kyle Skitz
ARMY COMMENDATION MEDALStaff Sergeant Giancarlo Tucci
Sergeant Daniel Shade
JOINT SERVICE COMMENDATION MEDALSecond Lieutenant Jannes Drake
PURPLE HEARTSergeant Kyle Skitz
SOLDIERS MEDALMajor John LaFlash
Coporal Alexander Vandle
COMBAT INFANTRY BADGE (STAGE 1)Private First Class Harrison Crawford
Private First Class Austin Bills
Private Second Class James Culvey
COMBAT INFANTRY BADGE (STAGE 2)Private First Class Drew Schneider
BASIC PARACHUTIST BADGESergeant Johnny Ayers
Corporal Ryan Leng
Corporal Hazel McMahon
Private First Class David Pelerine
Private First Class Jimbo Red
FRENCH FOURRAGERE
Sergeant Emil Poltorak
Corporal Ryan Leng
Corporal Alexander Vandle
Corporal Vinny Garcia
Specialist Caue Moalli
Specialist Tony Pearson
Specialist Nathan Cooper
Ranger Tab
Sergeant Johnny Ayers
Sergeant Emil Poltorak
Corporal Ryan Leng
Corporal Alexander Vandle
Corporal Vinny Garcia
Corporal Paul Liwa
Specialist Nathan Cooper
Specialist Caue Moalli
Specialist Tony Pearson
Private First Class Jimbo Red
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.