-
ALPHA COMPANY AWARD CEREMONY -04JUN2023
Reported By SGT D.McKenzie
Alpha Co. Opening Notes.
Force Improvement Training Classes:
Land Navigation Course - 10 June @1730
Airborne School - 24 June @1100
Both are pre-reqs to the 173rd Airborne’s Ranger School coming up in July.
Anniversaries:
1LT G.Tucci - 3-Year Anniversary (22, June 2020)
CPL K.Siegel 1-Year Anniversary (28, June 2022)
WO1 A.Nikeus 1-Year Anniversary (8, June 2022)
The Alpha Company Award Ceremony is a special occasion once a month to allow the unit commander to honor recipients who have been recognized for their accomplishments while assigned to the 3rd Infantry Division Realism Gaming Unit.
The Secretary of the Army has reposed special trust and confidence in the patriotism, valor, fidelity, and professional excellence of the following Soldiers. In view of these qualities and their dedicated service to the 3rd Infantry Division, they are, therefore, promoted and awarded the following.
The following Soldiers are promoted to:
E-3 PRIVATE FIRST CLASSPrivate Second Class A.Ammons is promoted to Private First Class
Private Second Class P.Lee is promoted to Private First Class
E-4b SPECIALISTPrivate First Class Q.Dijkstra is promoted to Specialist
Private First Class G.York is promoted to Specialist
Private First Class A.Borovetski is promoted to Specialist
E-4a CORPORALSpecialist D.Smiricky is promoted to Corporal
Specialist K.Krios is promoted to Corporal
E-5 SERGEANTCorporal J.Duck is promoted to Sergeant
Corporal A.Bills is promoted to Sergeant
Corporal A.Shocked is promoted to Sergeant
E-6 STAFF SERGEANTSergeant D.Marsh is promoted to Staff Sergeant
Sergeant K.Grigorov is promoted to Staff Sergeant
W-3 CHIEF WARRANT OFFICER 3Chief Warrant Officer 2 A.Diomedes is promoted to Chief Warrant Officer 3
E-5 OFFICER CANDIDATESergeant First Class C.Winters is promoted to Officer Candidate
The following soldiers have been awarded:
MILITARY OUTSTANDING VOLUNTEER SERVICE MEDALSGT A.Shocked
SGT D.McKenzie
SGT D.Frost
SPC J.Starling
SPC J.LewisWO1 A.Nikeus
WO1 J.Tracey
SSG R.Ivanov
SSG E.Babol
SSG J.Ayers
SSG D.Marsh
SGT S.Shocked
SGT D.McKenzie
CPL D.Frost
CPL S.Kidon
CPL M.Donnelly
CPL D.Smiricky
SPC A.Byrd
SPC J.Mackintosh
SPC J.Lewis
SPC P.Perez
SPC A.Borovetski
SPC Q.Dijkstra
PFC R.Sjordal
PFC J.Koe
ARMED FORCES SERVICE MEDAL
CW3 A.Diomedes
SGT A.Shocked
SPC C.Silva
ARMED FORCES EXPEDITIONARY MEDALMAJ J.LaFlash
2LT N.Cooper
SGT D.Frost
SGT A.Bills
CPL S.Kidon
ARMY ACHIEVEMENT MEDAL
WO1 A.Nikeus
WO1 L.Kelso
WO1 D.Schneider
WOC E.Poltorak
SGT A.Shocked
SGT A.Bills
CPL D.Smiricky
CPL Hunter
SPC A.Byrd
SPC Borovetski
SPC Q.Dijkstra
SPC G.York
SPC J.Starling
SPC P.Perez
PFC R.Sjordal
PFC MacTavish
PFC R.Winters
PFC A.Ammons
PV2 RicoCW3 A.Diomedes
WO1 J.Tracey
SSG K.Grigorov
SGT D.Mckenzie
CPL S.Kidon
CPL K.Siegel
SPC C.Silva
SPC D.Shade
PV2 Graves
NATIONAL DEFENSE SERVICE MEDALD.Rodgers - US Army
D.Irwin- US Army
A.Demaio - US Army
J.Ailor - US Army
D.Higginson - Irish Defense forces
JOINT SERVICE ACHIEVEMENT MEDALSGT A.Bills
CPL K.Krios
SPC A.Byrd
SPC C.Silva
JOINT SERVICE COMMENDATION MEDALSSG R.Ivanov
SSG V.GarciaWO1 J.Tracey
GLOBAL WAR ON TERROR EXPEDITIONARY MEDALSGT A.Bills
2LT N.Cooper
CW3 A.Diomedes
SSG R.Ivanov
SGT D.Frost
SPC C.SilvaWOC E.Poltorak
3RD INFANTRY DIVISION COMBAT PATCHSGT A.Bills
COMBAT INFANTRYMAN BADGE STAGE 1PV2 P.Lee
PV2 J.Graves
PV2 T.RicoCOMBAT ACTION BADGE STAGE 1
WOC E.Poltorak
PFC T.Kit
PFC J.Koe
PV2 A.Demaio
ARMY AVIATION BASIC CREWMEMBER BADGESPC H.McMahon
PV2 A.DeMaio
PATHFINDER BADGE2LT N.Cooper
OCS C.Winters
WO1 A.Nikeus
1SG C.Brock
SSG R.Ivanov
SSG E.Babol
SSG K.Grigorov
SGT D.McKenzie
CPL J.Nicholas
SPC J.Starling
SPC J.Lewis
SPC D.Shade
SPC E.Poltorak
SPC T.Hunter
FRENCH FOURRAGEREWO1 A.Nikeus
SGT D.McKenzie
CPL J.Nicholas
SPC T.Hunter
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.