Jump to content
    • ALPHA COMPANY AWARD CEREMONY - 05SEP2021

      Ceremony.png.b98735400583d98c80ebc29e00bf1a8b.png.a0d4684407c7403e153a4e89e24a080b.png

      The Alpha Company Award Ceremony is a special occasion once a month to allow the unit commander to honor recipients who have been recognized for their accomplishments while assigned to the 3rd Infantry Division Realism Gaming Unit.

      The Secretary of the Army has reposed special trust and confidence in the patriotism, valor, fidelity and professional excellence of the following Soldiers. In view of these qualities and their dedicated service to the 3rd Infantry Division they are, therefore, promoted and awarded the following.

       

      Notes for July:

      Specialist B.Perez marks 1 year of service.

       

      The following Soldiers are promoted to:

      pfc.png.b9c4a55caf631dfe710a39e16b5841ad

      E-3 PRIVATE FIRST CLASS

      Private First Class Roman Ivanov is promoted to Private First Class.
      Private First Class Rafal Hodgson is promoted to Private First Class.

      spc.png.7cdaf4da863f968b0bb2dddba8ddbadb.png.4fee14c74da7cf036585bf7c96dd68a3.png
      E-4B SPECIALIST

      Private First Class John Reynold is promoted to Specialist.
      Private First Class Drew Schneiders is promoted to Specialist.
      Private First Class Yves Solera is promoted to Specialist.

      ssg.png.53af58f044e61719d61456baf480810f
      E-6 STAFF SERGEANT

      Sergeant Kyle Skitz is promoted to Staff Sergeant.

      WO1.png.6a764e40271c156d9bfa0fe439335954
      W-1 WARRANT OFFICER 1

      Warrant Officer Candidate Stephen Klein is promoted to Warrant Officer 1.

       

      The following Soldiers were awarded:

       

      ZCSS8Fg4QbyaZFqFSqSRGSbIQeMe9rj0jO2fb6GU
      MILITARY OUTSTANDING VOLUNTEER SERVICE MEDAL

      Corporal Alexander Vandle
      Corporal Nico Agricola
      Specialist Scott Kidon
      Specialist Chris Winters

       

      HSM.png.c8e837666ef5b5241b32b26072f7566c.png.276fd423aa1b319c29770f9f63c5ece9.png
      HUMANITARIAN SERVICE MEDAL

      Sergeant First Class Christoph Brock
      Corporal Vinny Garcia

       

      AFSM.png.1f8ec2ebed07628bdc4f35881fb7354a.png.2a11ced3f7a9260e7aae2d5230d67275.png
      ARMED FORCES SERVICE MEDAL

      Corporal Hazel McMahon
      Corporal Alexander Vandle

       

      AFEM.png.ed8e0448ba7c726ff335c1a5b7796152.png.41c1bff0d954988ce50bf7f46fc2bb15.png
      ARMED FORCES EXPEDITIONARY MEDAL

      Sergeant Emil Poltorak
      Corporal Tomas Unger

       

      NDSM.png.446434e06966d3ff47c6ee317ea8ca2
      NATIONAL DEFENCE SERVICE MEDAL

      Staff Sergeant Giancarlo Tucci
      Private Second Class Tristan Trimm

       

      GCM.png.789762871e817473270a9177f7496cba.png.1457ddddb991f15ea12a73654f49ffb1.png
      GOOD CONDUCT MEDAL

      Second Lieutenant Jannes Drake
      Staff Sergeant David Sklenar
      Sergeant Daniel Shade
      Specialist Kyle Holmes
      Specialist Scott Kidon
      Specialist Brandon Perez
      Specialist Drew Schneider
      Specialist John Reynold
      Specialist Tony Pearson
      Private First Class Damian Paź

       

      AAM.png.99f68294d84a99b337dafde0020b5cb4.png.8e25d72e7546bf8c87006ac835b826c7.png
      ARMY ACHIEVEMENT MEDAL

      Specialist Chris Winters
      Specialist Caue Moalli
      Specialist Tony Pearson
      Specialist Scott Kidon
      Private First Class Damian Paź
      Private First Class Jimbo Red
      Private First Class Ray Thomas

       

      JSAM.png.b83e54254fcf5ea77489a6c09e538ec5.png.4dceac59c55812efafe62b9b6df57393.png
      JOINT SERVICE ACHIEVEMENT MEDAL

      First Lieutenant Bailey Lambert
      Staff Sergeant Giancarlo Tucci
      Specialist Scott Kidon

       

      ARCOM.png.9e7beb939d7bd050f1870bd99e61e6ca.png.823588cdebe36a96be3d97cad481e499.png
      ARMY COMMENDATION MEDAL

      Sergeant James Kiheri

       

      JSCOM.png.ef6bdda0b7e5341852f6b6b762aa4839.png.33552fef26e7e741199c0125efd2e8ea.png
      JOINT SERVICE COMMENDATION MEDAL

      Second Lieutenant Alex Cruze
      Sergeant First Class Christoph Brock

       

      AM.png.2449d05a8087173e2c3badba3e8d136a.
      AIR MEDAL

      Chief Warrant Officer 2 Garry Beaudoin
      Warrant Officer 1 Quinten Stain

       

      PH.png.1e8533b2dda9206f0edca1ba65b5e94d.
      PURPLE HEART

      Corporal Ryan Leng

       

      CIB1.png.b18023dcd11b13dd6030a821b4c63388.png.50b222006a467230e311c4208ec10c67.png
      COMBAT INFANTRY BADGE (STAGE 1)

      Specialist John Reynold
      Specialist Yves Solera
      Private First Class Rafal Hodgson
      Private First Class Roman Ivanov
      Private Second Class Cameron McMahon
      Private Second Class Timothy Fanning

       

      CIB2.png.a55d3c4f675d6aac96f9b89a46fe3b48.png.d50d7d843cd77e8e26ee99652ea4fb72.png
      COMBAT INFANTRY BADGE (STAGE 2)

      Private First Class Andrew Reed
      Private First Class Juan Diego Escubilla

      CAB.png.cda5d4043e6bb8dcab5d86b8131ca501
      COMBAT ACTION BADGE

      Private Trainee Tanner Fork

       

      SPARA.png.e86f5837379a7c0ce11b17197b22b9
      SENIOR PARACHUTIST BADGE

      Sergeant First Class Christoph Brock

       

      AviatorBadgeBasic.png.eb1f5990b0e24f709b
      U.S. ARMY AVIATOR WINGS

      Warrant Officer 1 Stephen Klein


    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.


    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Add a comment...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×