-
Alpha Company Award Ceremony - 06SEP2020
Reported By RET B.Lambert
The Alpha Company awards ceremony is a special occasion once a month to allow the unit commander to honor recipients who have been recognized for their accomplishments while assigned to the 3rd Infantry Division Realism Gaming Unit.
This ceremony marked the reactivation of R/1-2IN Reserves Platoon!
Soldiers, multiple DMOS are currently hiring! CHECK HERE for the available DMOS. A DMOS is required to achieve the rank of (E-4B) SPC. If you are interested contact your first line leaders!
Ceremony notes:
173rd Airborne School 20th September, 2000 EST
Promotion Boards 19th September, 1300 ESTThis month, Major John LaFlash held a ceremony to recognize...
The following soldiers were promoted to:
E-3 Private First ClassPrivate First Class LaVon Owens
Private First Class Emil Poltorak
Private First Class Lucas Black
Private First Class Johnny Ayers
E-4B Specialist
E-5 Sergeant
W-1 Warrant Officer 1Warrant Officer 1 Jacob Frost
Warrant Officer 1 Garry BeaudoinThe following soldiers were awarded:
NCO Professional Development Ribbon, NCODEVCorporal Eric Abel
Corporal Dominik Toplak
Specialist Anthony Sam
Specialist Brendan Moose
Specialist Jackson Hendrix
Specialist Michael Luckie
Specialist Kyle Skitz
Military Outstanding Volunteer Service Medal, MOVSM
Humanitarian Service Medal, HSMSecond Lieutenant Bailey Lambert
Sergeant Christoph Brock
Sergeant Maarten Gregoire
Armed Forces Service Medal, AFSM
National Defense Service Medal, NDSMPrivate Second Class Jeremy Nichols
Good Conduct Medal, GCMStaff Sergeant Jannes Drake
Sergeant Daniel Shade
Sergeant Maarten Gregoire
Specialist Jackson Hendrix
Specialist James Kiheri
Specialist Kyle Skitz
Specialist Anthony Sam
Specialist Kit Ohnira
Private First Class Juan Escubilla
Army Achievement Medal, AAMSergeant Kalin Grigorov
Specialist Jackson Hendrix
Joint Service Achievement Medal, JSAMSecond Lieutenant Bailey Lambert
Sergeant Christoph Brock
Specialist Luke VanDenburgh
Specialist Alex Cruze
Army Commendation Medal, ACMSergeant Maarten Gregoire
Specialist Kyle Skitz
Private First Class Juan Escubilla
Joint Service Commendation Medal, JSCM
Purple Heart, PH
Bronze Star, BS
Combat Medical Badge, CMB1
Combat Action Badge, CAB1
Combat Infantryman Badge, CIB1Specialist Alex Cruze
Private First Class LaVon Owens
Private First Class Nico Agricola
Private First Class Emil Poltorak
Private First Class Johnny Ayers
Private First Class Lucas Black
Private Second Class Roger Mullins
Private Second Class Jeremy Nichols
Combat Infantryman Badge, CIB3First Lieutenant Quentin Simmons
Combat Infantryman Badge, CIB4
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.