-
ALPHA COMPANY AWARD CEREMONY -06NOV2022
Reported By SGT D.McKenzie
Alpha Co. Opening Notes.
3rdID 1st Best Squad Competition sign ups are now up! Get your teams together and sign up ASAP
CPL D.Frost assigned as Platoon Forward Observer
new website upgrades
Force Improvement Training Classes
19NOV @1100 - Airborne School
3DEC @1730 - Advanced Radio Communications Course
The Alpha Company Award Ceremony is a special occasion once a month to allow the unit commander to honor recipients who have been recognized for their accomplishments while assigned to the 3rd Infantry Division Realism Gaming Unit.
The Secretary of the Army has reposed special trust and confidence in the patriotism, valor, fidelity and professional excellence of the following Soldiers. In view of these qualities and their dedicated service to the 3rd Infantry Division they are, therefore, promoted and awarded the following.
The following Soldiers are promoted to:
E-3 PRIVATE FIRST CLASS
PV2 L.Basque is promoted to PFC
PV2 D.Smiricky is promoted to PFC
PV2 W.Abrams is promoted to PFC
PV2 J.Nicholas is promoted to PFC
PV2 I.Belinsky is promoted to PFC
E-4B SPECIALIST
PFC P.Perez is promoted to SPC
PFC D.Fernandez is promoted to SPC
PFC J.Lancaster is promoted to SPC
E-4A CORPORAL
SPC D.Frost is promoted to Corporal
E-5 SERGEANT
CPL D.Marsh is promoted to Sergeant
E-6 STAFF SERGEANT
SGT R.Ivanov is promoted to Staff Sergeant
O-2 FIRST LIEUTENANT
Second Lieutenant J.Frost is promoted to First Lieutenant
The following Soldiers were awarded:
MILITARY OUTSTANDING VOLUNTEER SERVICE MEDAL
PFC J.Nicholas
PFC N.Agricola (W/ V Device)
GOOD CONDUCT MEDAL
MAJ J.LaFlash
2LT J.Frost
WO1 N.Cooper
WO1 H.McMahon
OCS A.Vandle
SGT V.Garcia
SGT E.Babol
SPC F.Trull
SPC K.Rou
SPC A.Byrd
SPC M.Donnelly
SPC B.Montana
SPC H.Brighton
SPC S.Owho
SPC S.Wolf
SPC R.Sjordal
SPC H.Crawford
PFC N.Kovic
PFC R.Winters
PFC Z.Williamson
ARMED FORCES SERVICE MEDAL
SPC D.McKenzie
WO1 A.Diomedes
ARMED FORCES EXPEDITIONARY MEDALSGT V.Garcia
SGT D.Marsh
SGT J.Lewis
SPC S.Ohwo
SPC M.Donnelly
SPC B.Montana
SPC B.Montana
SPC S.Wolf
SPC R.Sjordal
SPC P.Perez
SPC D.Fernandez
PFC I.Belinsky
PFC Z.Williamson
PFC L.Basque
PFC J.Nicholas
WO1 N.Cooper
SGT D.Marsh
SGT J.Lewis
SGT V.Garcia
SPC A.Nikeus
SPC H.Crawford
PURPLE HEART
SPC A.Byrd
JOINT SERVICE ACHIEVEMENT MEDAL
MAJ J.LaFlash
SGT J.Lewis
SGT J.Lewis
CPL L.Kelso
CPL S.Kidon
SPC A.Byrd
SPC B.Montana
JOINT SERVICE COMMENDATION MEDAL
CPL D.Frost
HUMANITARIAN SERVICE MEDAL
WO1 N.Cooper
1SG C.Brock
SSG R.Ivanov
SGT V.Garcia
SGT E.Babol
CPL D.Frost
NATIONAL DEFENCE SERVICE MEDALPFC J.Searer
PFC A.ShockedCOMBAT INFANTRY BADGE (STAGE 1)
SPC J.Lancaster
PFC C.Silva
PFC I.Belinsky
PFC L.Basque
PFC D.Smiricky
PFC W.Abrams
PFC J.Nicholas
PV2 D.Smith
PV2 T.Hunter
PV2 K.Ling
PVT J.Merrill
PVT R.Barnes
COMBAT ACTION BADGE
WO1 N.Cooper
COMBAT JUMP STAR
SSG C.Winters
SSG R.Ivanov
SGT J.Lewis
SGT E.Babol
CPL D.Schneider
CPL S.Kidon
CPL D.Frost
SPC M.Donnelly
COMBAT JUMP STAR (2ND AWARD)
OCS A.Vandle
SGT V.Garcia
SGT J.Ayers
COMBAT JUMP STAR (4TH AWARD)
1SG C.Brock
Recommended Comments
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.